Ptaki drapieżne w naszym parku

Drapieżniki od wieków fascynowały człowieka, jednak podglądanie ich w przyrodzie często bywa niełatwe. Szczególnie w przypadku bardzo ostrożnych i wyposażonych w świetny wzrok ptaków drapieżnych. Obserwowanie tych pięknych ptaków z bliska jest praktycznie bardzo trudne i wymaga dużej wiedzy na temat ich biologii, zachowań i zwyczajów. Nasz Park daje możliwość oglądania ich zupełnie z bliska. Wręcz na wyciągnięcie ręki zobaczyć tu można bieliki, orły, jastrzębie, kanie czy sokoły. Łącznie na „stacji ptaków drapieżnych” obecnie zamieszkuje ponad 30 ptaków. Większość z nich pochodzi ze specjalnych hodowli, a niektóre przyjechały do nas z zaprzyjaźnionych ogrodów zoologicznych. Część ptaków została ułożona z wykorzystaniem metod sokolniczych i prezentowana jest na pokazach lotów ptaków drapieżnych, pozostałe to ptaki ekspozycyjne. Te najciekawsze krótko przybliżymy.

Aguja

Ten nieduży orzeł, nazywany też orłem kordylierskim, pochodzi z Ameryki Południowej i w naturze występuje wysoko w górach. Nasza Sheala jest jedynym okazem tego gatunku w Polsce, przyjechała do nas z hodowli z Niemiec i na pokazach lata od 2009 roku.

Bielik amerykański

Symbol Stanów Zjednoczonych i herbowy ptak tego kraju. Mniejszy kuzyn naszego bielika europejskiego. Na świecie żyje 8 gatunków tych związanych z wodą i polujących głównie na ryby orłanów. Poniżej Regan - 9 letni pięknie wybarwiony samiec. To największy ptak z prezentowanych obecnie na pokazach - waży prawie 4 kilogramy i ma skrzydła o rozpiętości 2 metrów.

Orzeł stepowy

Średniej wielkości orzeł żyjący w Afryce i Azji, waży do 3,5 kilograma, rozpiętość skrzydeł do 2 metrów. Samica Zula jest z nami od początku istnienia parku.

Pustułka amerykańska

W parku mamy parę tych jednych z najmniejszych na świecie sokołów. samiec ważący około 90 gram ma na imię Herkules, a 100 gramowa samiczka (na zdjęciu) to Lea.

Pustułka

To najmniejszy żyjący w Polsce ptak drapieżny. Nazywana jest sokołem miejskim, ponieważ chętnie osiedla się nawet w dużych miastach. Polując na gryzonie czasami zawisa nad ziemią szybko machając skrzydłami i rozkładając przy tym swój długi ogon. Na zdjęciu kilkuletnia Kiki.

Raróg górski

Występuje na południu Europy, w Azji i części Afryki. Lara - dwuletnia samiczka, przyjechała do nas jako małe pisklę, lubi latać bardzo wysoko i jest specjalistką od prezentowania prędkości, z której słyną sokoły.

Sokół indyjski

Średniej wielkości sokół pochodzący z południowej Azji. Jest bliskim kuzynem raroga górskiego od którego jednak jest bardziej sprawnym lotnikiem. Nasz dwuletni samiec ma na imię Loki i jest zadziwiająco zwinnym ptakiem.

Jastrząb gołębiarz

Skryty i trudny do zaobserwowania ptak, który lubi latać nisko przy ziemi. Bardzo wszechstronny łowca, polujący na zdobycz zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Na zdjęciu 7 letni samiec - Hans

Myszołów zwyczajny

Najpospolitszy ptak drapieżny w Europie. Średnich rozmiarów, często szybuje i poluje z lotu patrolowego lub tzw. zasiadki. Pokarm stanowią głównie gryzonie, płazy i inne drobne zwierzęta, zimą również padlina. Na zdjęciu Bianka.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...